SHL har dragit igår sedan några veckor tillbaka och serien börja sätta sig. Jag försöker undvika att spela på ligan i början av säsongen så man ändå har lite kött på benen. I förra omgången kom första dubbeln från min sida och det blev braksuccé direkt med 6u insats och ett vinnarodds på 4.04x satt som en smäck när Örebro och Brynäs gjorde jobbet. Nu testar jag lyckan igen med en 4-ling med lite ”fegare” spelstil.
Istället för att gå rakt på ö2.5 mål på 4st målglada lag så testar jag Asian ö2.0 mål och kan således bara bli förlust om något av lagen stannar på 0 eller 1 mål. Annars sitter vi riktigt bra med då även de bästa lagen släpper in 2 mål i majoriteten av matcherna.
Denna gång förlitar jag mig på Brynäs, HV71, Rögle och Leksand. Jag tror dessa 4st lag har större chans att göra 3 mål än att stanna på 0-1 mål.
Då passar denna spelformen bra, och stannar något lag på 2 mål exakt så försvinner den bara från kupongen och det blir en vinnande trippel istället.
Lycka till om ni hakar på och det kan komma flera såna här dubblar/tripplar/4-lingar under säsongen.
Vore såklart kul om vi kunde dunka in 2/2 kuponger såhär i inledningen av säsongen.
Spel: Asian ö2.5 mål på en 4-ling
Odds: 6.23x om alla spelen sitter
Insats: 4/10 U
Spelstopp: Torsdag 15.15
Liga: SHL
Bonus: 1000kr
Bolag: Unibet

Klicka här för att rygga spelet eller hämta bonusen på Unibet som nu är 1000kr.