Godkväll basketfans! Igår rättade vi 1,89 när Timberwolves och OKC spelade en jämn match med massa poäng. (126-128). Spelet över 219 poäng i matchen satt därmed enkelt och utan svettningar. I natt är det dags att spänna bågen hela vägen. Maxbet i Pacers – Knicks står på menyn.

Analys

Indiana Pacers såg ut att ha New York Knicks i stora problem i match 3 av Eastern Conference-finalen.

Men det fanns ett stort problem med att Pacers tog en ledning på 20 poäng på hemmaplan och trodde att de var på väg mot en 3–0-ledning i serien.

Det beror på att Knicks trivs väldigt bra med att ligga under med stora siffror. För tredje gången under detta slutspel lyckades New York vända ett 20-poängsunderläge på bortaplan och vinna matchen. Den senaste imponerande vändningen ger dem chansen att kvittera serien till 2–2 när lagen möts i match 4 på tisdag kväll i Indianapolis.

New Yorks vändning till seger med 106–100 påminde om semifinalerna i Eastern Conference, där Knicks vände 20-poängsunderläge i båda de två första bortamatcherna i Boston – och till slut vann serien med 4–2.

“Vi såg att vi var på gränsen till att allt såg riktigt mörkt ut för oss,” sa Knicks-stjärnan Jalen Brunson på måndagen. “Och sättet vi svarade på det, jag tror att det för oss närmare varandra.”

Matchen tätnade verkligen i den bäst-av-sju-serien när New York överträffade Pacers med 36–20 under de sista tolv minuterna.

Karl-Anthony Towns gjorde 20 av sina 24 poäng i fjärde kvarten och blev därmed, tillsammans med Brunson, de enda spelarna i klubbens historia som gjort 20 poäng eller mer i en kvart under en slutspelsmatch. Brunsons rekord är 21 poäng i en kvart, satt mot Pacers i match 1 i förra säsongens konferenssemifinal.

“Matchen såg inte bra ut för mig – eller för någon av oss,” sa Towns, som även tog 15 returer. “Jag ville bara göra det som krävdes för att ge oss en chans att vinna. Det säger mycket om mina lagkamrater som har förtroende för mig och sätter mig i situationer där jag kan lyckas och använda mina styrkor.”

Den rutinerade New York-tränaren Tom Thibodeau är inte förvånad över att hans lag genomfört tre otroliga vändningar under de två senaste serierna.

“I slutspelssammanhang är ingen ledning säker,” sa Thibodeau. “Jag tycker att med trepoängsskottet kan man snabbt ta igen underlägen. Tempot i spelet gör också att lagen snabbt kan ta in försprång. Man ser vändningar hela tiden. Slappnar man av bara lite grann, är det det som händer.”

Indiana hoppas få positiva besked om forwarden Aaron Nesmith efter att han stukade höger fotled halvvägs genom tredje kvarten i match 3. Nesmith är listad som “osäker” och Pacers-tränaren Rick Carlisle sa att han kommer att tas ett beslut kring hans medverkan nära inpå matchstart på måndag.

Nesmith återvände till planen med 7:03 kvar av matchen men var hämmad resten av matchen. Han missade båda sina skott och slutade på åtta poäng.

“Jag fick beskedet att han var redo att gå tillbaka in, att han rörde sig utan begränsningar just då, och jag tänkte att det var bäst att få in honom direkt igen så att det inte skulle stelna till ännu mer,” förklarade Carlisle.

Nesmith inledde serien starkt med karriärbästa 8 av 9 från trepoängslinjen och totalt 30 poäng i Indianas 138–135-seger efter förlängning i match 1.

Indianas stjärnpointguard Tyrese Haliburton siktar på att göra en bättre insats efter att ha tagit på sig skulden för lagets svaga andra halvlek i match 3, där laget bara gjorde 42 poäng.

“Jag gjorde inte ett bra jobb med att ta mig in i banan och skapa lägen,” sa Haliburton. “Jag måste göra det bättre. … När det gäller utförandet i slutet av matchen kan vi definitivt förbättra oss, och det börjar med mig.”

Haliburton snittar 21,7 poäng och 9,7 assist i serien.

Brunson hade bara 23 poäng i match 3 men snittar 34 poäng i serien.

Towns och New Yorks Josh Hart skadade båda knäna i match 3 men förväntas kunna spela.

Speltips

Pacers hade Knicks mot repen redan i match 3 men blev bekväma. Det misstaget gör man inte om och när både Towns och Hart har känningar i deras knän så är det ännu en sak som talar i Pacers favör. Att man skulle förlora 2 raka på hemmaplan ska ses som högst otroligt och därför trycker jag 10/10 units här. Pacers är det bättre laget i denna matchserien.

Spel: Pacers att vinna matchen

Odds: 1,76

Insats: 10/10 U

Spelstopp: 02:00

Liga: NBA

Bolag: Golden Bull 100% Bonus upp till 500kr

Tänk på att betting ska vara kul och att man ska aldrig spela för mer än man har råd att förlora. Känner du dig minsta osäker så vill vi på 5spades rekommendera dig att gå in på Stödlinjen och ta del av informationen. Lycka till