NBA är tillbaka och detta blir alltså min första NBA rek för säsongen!

Wizards – Nets:

Säsongen är äntligen igång och efter ett försiktigt iakttagande första veckorna är ju nu redo för att reka min första NBA match för den nya säsongen!
Mötet mellan Wizards – Nets är väldigt intressant då det finns lite bad blood mellan spelarna…

Spencer Dinwiddie som just nu gör flest poäng för Washington Wizards är föredetta Nets spelare….
Behöver jag säga något mer? Heta känslor… samtidigt som han förmodligen har ganska bra koll på Nets styrkor och svagheter.

Wizards har Dinwiddy som ”Go to” option i anfallet, han får ta för sig och snittar just nu 23.5p per match!

Nets spelade igår mot Hornets där man förlorade med 111-95…
Alltså blir det back2back match för Nets där man kommer av en förlust.
Sega ben såhär tidigt på säsongen när man är ovan vid back2backs är ett faktum! Något som Dinwiddy förhoppningsvis kan utnyttja till sin fördel!

Det som kan bära eller brista är att Spencer återvänder till sitt gamla ”hem” då matchen spelas i Brooklyn!
Det ultimata hade varit om han är taggad på att återvända och visa organisationen att de gjorde ett misstag när de släppte honom.. Men kan också bli att han påverkas av publiken som inte brukar vara speciellt snälla mot folk som ”återvänder” trots att det inte har varit spelaren val att byta lag…. Ja ni vet ju hur det fungerar!

Linan för Spencer Dinwiddy ligger idag på

Speltips:

Spencer Dinwiddie är bästa poängplockare för Washington Wizards och inatt återvänder han till sitt gamla lag för att möta Nets som precis spelat en match igår där man förlorade mot Hornets…
Spencer förhoppningsvis sugen på att visa organisationen vilket stort misstag de gjorde när de släppte honom!
Jag tror på ett poängöverspel på Spencer Dinwiddie idag och kommer därför investera 6 units på Över 18.5p inkl förlängning

För och Nackdelar:

✅ Dinwiddy poängbäst i Wizards.
✅ Nets spelar back2back match.
✅ Dinwiddie har något att bevisa för Nets/Det är personligt.

❌ ”Känslorna” kan ta över.

Spel: Spencer Dinwiddie Över 18.5p inkl förlängning.
Odds: 1.80
Insats: 6/10 U
Spelstopp: Tisdag 01:30
Liga: NBA
Spelbolag: Bet365

Rygga spelet till bäst odds här!

Tänk på att betting ska vara kul och att man ska aldrig spela för mer än man har råd att förlora. Känner du dig minsta osäker så vill vi på 5spades rekommendera dig att gå in på Stödlinjen och ta del av informationen. Lycka till