Lördagens ena speltips får klassas som årets fynd ! Oavsett om spelet sitter eller ej så har vi enormt spelvärde och jag har sällan skådat ett så felsatt odds som detta. Tyvärr fick jag inte igenom några större insatser men väl värt att dela i alla fall.
Det är från mötet mellan Middlesbrough och formtoppade Norwich jag hittade detta spel. Det är ett hemmalag som ligger 2a i tabellen och krigar för en direktplats till Premier League. De tar emot Norwich som inför säsongen också nämndes som kandidater till PL men som startade säsongen så himla illa att man istället krigar om överlevnaden i botten.
Men till denna match är det 2st extremt formstarka lag, Middlesbrough har vunnit 4 raka ligamatcher och den svenske tränaren har fått bra snurr på laget igen. Norwich har efter den katastrofala inledningen nu petat storstjärnan Sergant till ungdomslaget då han försöker bråka sig till en försäljning och Norwich kommer nu med 4 raka segrar (3st raka i ligan) och 7 vinster på sista 10 matcherna totalt.
Då har Makama tagit klivit upp på topp och levererat, man har samtidigt värvat in Ali som förra omgången gav oss vinstspel till 3.05x, 4.50x och 7.0x när han gjorde både mål och assist och såklart SOT.
Men det finns fler intressanta spelare i detta Norwich som flyger under radarn och här tycker jag själv att på förhand hittat årets mest felsatta odds !
Ett odds jag förväntar mig kommer tokrasa när spelbolagen inser den matematiska missen de gjort när dessa odds placerade ut.
Vem är spelaren ? Jo Anis Slimane från Tunisien, säkert en kille ingen hört talas om va ? Nä det är inte så konstigt då han varit skadad hela säsongen och gjorde comeback för 4 matcher sedan i cupen.
Han har på 3,5 match gjort mål i 3 raka matcher och bidragit med 3st assist. Och då va det han som gjorde det viktiga 1-1 målet mot tabell 1an Coventry senast som till slut blev en 2-1 seger. Det är tufft motstånd igen men Anis Slimane går på moln just nu som hela Norwich gör.
Jag tror detta kan bli en match med mycket målchanser och det öppnar såklart upp för att syna dessa högoddsare som har helt fel odds.
Nu får jag 12x på att han göra mål ? Trots att han gjort det 3 matcher irad.
Nu får jag 7.50x på mål eller assist ? Trots att han gjort 3 mål + 3 assist på 3.5 spelad match.
Absolut det är svårt motstånd, men det va det sist också. Och i ett så offensivt lag ska inte en het spelare stå över 5-6x på detta.
Vill man chansa lite mindre finns ”skott på mål” till 2.95x inklusive avbytare på Bet365. Ett spel som bara det är värt 5u.

På bilden visar de röda siffrorna hans antal skott på mål under dessa matcher sedan han kom tillbaka från sin skada.
För och Nackdelar:
✅ Slimane har spelat 3,5 match sedan hans comeback från skadan. Han har gjort mål i 3 raka matcher !
✅ Slimane har också gjort 3 assist på dessa 3,5 match !
✅ Norwich har hittat spelet och formtoppen med flera segrar på rad, senast mot tabell 1an Coventry.
✅ Trots att Middlesbrough är tabell 2a så har de bara hållit nollan i 4/20 senaste matcherna.
✅ Norwich har gjort minst 1 mål framåt i 13/15 senaste matcherna.
✅ Slimane har löst 1, 1, 2, 3 skott på mål i dessa 4st matcher och skapar ständigt målchanser.
❌ Middlesbrough kommer göra läxan och försöka gå hårt på de heta spelarna Ali och Slimane som är spelfördelarna i Norwichs offensiv.
Spel 1: Slimane Målskytt
Odds: 12x
Insats: 2/10 U
Spel 2: Slimane Mål/Ass
Odds: 7.50x
Insats: 2/10 U
Spelstopp: Lördag 16.00
Liga: Championship
Bonus: 1000kr
Bolag: Expekt
