Måndagens speltips kommer från EM-Kvalet och det är den stora gruppfavoriten England som tar emot Nordmakedonien i denna kvälls match.
Efter 3st spelade omgångar ligger England 1a och har vunnit samtliga matcher och har nu en målskillnad på 8-1.
Resultaten hittills är 2-1 seger borta mot Italien, 2-0 hemma mot Ukraina och sist 4-0 seger borta mot Malta.
Nordmakedonien har bara spelat 2st omgångar hittills, 2-1 seger hemma mot Malta och sist 2-3 förlust hemma mot Ukraina.
Självklart ska England bli massiva favoriter på hemmaplan och segeroddset 1.14x vittnar ganska väl om deras överlägsenhet på pappret.
Jag finner inte mkt spelvärde där utan testar en högoddsare istället med fokus på domaren.
Kvällens domare är István Kovács från Rumänien som inte alls dömer speciellt ofta. Dock gillar han straffar och gula kort, han har delat ut 12st straffar på dom 16st senaste matcherna han dömt och det är ett VÄLDIGT högt snittodds.
Englands offensiv är sprängdfylld av snabba yttrar som älskar att utmana och andra världsstjärnor på topp.
Kane, Saka, Maddison, Foden, Rashford, Grealish och Wilson är inga duvungar i dessa sammanhang och samtliga vet hur man viker in och får med sig en billig straff.
Min tanke är att oavsett ställning i matchen så kommer England ligga runt 65-70% bollinnehav och vill ösa in mål framför hemmapubliken på Old Trafford.
När domaren snittar nästan 1 utdömd straff på dom senaste 16st matcherna han dömt så kan jag inte låta bli att testa när oddset på Bet365 dukas upp till 3.0x ! (Straffen behöver inte gå i mål, och spelet gäller båda lagen)

För och Nackdelar:
✅ England har fått 4st straffar på dom 4st senaste matcherna.
✅ Domaren har dömt ut 12st straffar på sista 16st matcherna han dömt.
✅ England kommer dominera matchbilden och komma väg efter våg.
✅ Englands offensiv är fyllt av snabba spelare med stor erfarenhet av att söka straffar när tillfälle ges.
✅ Den oerfarna domaren kommer mötas av ett stort grupptryck från publiken vid straffsituationer.
❌ Om England kommer upp i en 3-0 ledning är det lätt att de slappnar av och byter ut de största offensiva stjärnorna och spelar av matchen.

Domarens senaste 16st matcher han dömt:

Spel: En straff döms ut i matchen.
Odds: 3.0x
Insats: 5/10 U
Spelstopp: Måndag 20.45
Liga: EM-Kval
Bonus: 1250kr
Bolag: Bet365

Klicka här för att rygga spelet eller hämta bonusen på 1250kr.

Tänk på att betting ska vara kul och att man ska aldrig spela för mer än man har råd att förlora. Känner du dig minsta osäker så vill vi på 5spades rekommendera dig att gå in på Stödlinjen och ta del av informationen. Lycka till