Härlig söndag alla läsare! Igår fick vi återigen rätta grönt när Pistons mosade Timberwolves (87-109). Vi hade lirat den raka bortasegern till 1,81 och slapp svettas in liret. Ikväll möter Pacers – Heat och jag spelar 1,85.

Matchen

Huvudtränaren för Miami Heat, Erik Spoelstra, är känd för att få ut det bästa av sina lag när det är slutspelstider.

Efter en fruktansvärd tvåveckorsperiod är Heat ändå på väg att säkra en plats i play-in-turneringen när de möter Indiana Pacers i Indianapolis på söndag kväll.

Miami (39–35) har förlorat sex av sina sju senaste matcher och har fallit till tionde plats i den täta Eastern Conference-tabellen. Efter en 149–128-förlust mot Cleveland Cavaliers i fredags ligger Heat bara två matcher bakom sjätteplacerade Atlanta Hawks – samtidigt som formen pekar åt fel håll.

Spoelstras lag har släppt in 128,9 poäng per match under de senaste sju matcherna, och de 149 poäng som Cavaliers gjorde är flest poäng laget någonsin har släppt in i en match i klubbens historia. Detta kom efter en 120–103-seger mot Cleveland i onsdags.

“Det är extremt frustrerande,” sa Spoelstra. “Killarna har lagt ner blod, svett och tårar för att bygga ett topp-fyra-försvar för två veckor sedan, och när vi behövde det som mest försvann det. Det är oacceptabelt vid den här tiden på säsongen.”

Under Miamis usla svit på sju matcher har varje motståndare varit med i kampen om slutspel. För en klubb som nått slutspelet de senaste sex säsongerna har Heat vant sig vid att höja sig till motståndets nivå. Så var det inte under senare delen av mars.

“Vi behandlade inte detta som en slutspelsserie, och det borde vi ha gjort,” sa Miamis center Bam Adebayo om de två raka matcherna mot Cavaliers. “Man vill alltid vara optimistisk. Nästa match måste vi gå ut och vinna. Receptet är att hålla lagen under 120, 115 poäng. Det kommer bli svårt, men vi har ryggen mot väggen.”

Första gången All-Star-spelaren Norman Powell leder Miami med 22,1 poäng per match, medan Tyler Herro snittar 20,9 poäng på 27 matcher. Herro har spelat sju matcher i rad efter att ha missat större delen av säsongen med skador på fotleden och revbenen.

Adebayo bidrar med 20,2 poäng och 9,9 returer per match.

För att komma tillbaka på rätt spår är en seger mot svaga Pacers avgörande.

Indiana (16–58) har ligans sämsta facit och är på väg mot flest förluster i klubbens historia. Pacers har inte vunnit en hemmamatch sedan 31 januari och har haft förlustsviter på 13 respektive 16 matcher den här säsongen.

Indiana hade en ovanlig chans till seger i fredags men tappade en ledning på 24 poäng och förlorade med 114–113 mot Los Angeles Clippers efter att Kawhi Leonard satte ett avgörande skott med 0,4 sekunder kvar.

I ett märkligt slut fick Pacers ändå chansen att stjäla segern, men Jay Huff missade båda straffkasten med 0,1 sekunder kvar.

Pascal Siakam och Andrew Nembhard har varit stabila trots lagets svaga säsong, med snitt på 23,7 respektive 17,0 poäng per match. Nembhard har även snittat 7,6 assist.

Speltips

Eric Spoelstra som enligt mig är en av NBAs bästa coacher lär ha satt sitt lag på plats efter att först ha hållit Cavs till endast 103 poäng för att i returen mot samma lag släppa in 149 poäng. Mot ett avdankat Pacers som gett upp på säsongen så bör vi få se ett Heat som först sätter sitt försvar och på det sättet vinner matchen. Jag lirar under 245,5 poäng i matchen till 1,85.

Spel: Under 245,5 poäng i matchen

Odds: 1,85

Insats: 7/10 U

Spelstopp: 23:00

Liga: Nba 

Bolag: Snabbare – 100% upp till 600kr bonus

Tänk på att betting ska vara kul och att man ska aldrig spela för mer än man har råd att förlora. Känner du dig minsta osäker så vill vi på 5spades rekommendera dig att gå in på Stödlinjen och ta del av informationen. Lycka till