Äntligen drar VM igång och här hittade jag ett intressant odds från ”Dag 2” när Sydkorea och Tjeckien möts.
Hemmalaget är små små favoriter men såhär i öppningsmatcher är det väldigt svårt att hitta spel på 1X2 marknaden så jag siktar in mig på en spelarspecial istället. Pavel Šulc är en av de där spelarna som inte alltid får de stora rubrikerna, men både tränare och analytiker älskar honom eftersom han gör så många saker rätt i det tysta. Han är en offensiv mittfältare som kombinerar rörelse, kreativitet och en nästan intuitiv känsla för var ytorna kommer uppstå. Det är inte hans dribblingar som sticker ut, utan hans förmåga att läsa spelet snabbare än motståndarna och på det sättet hamna i bra lägen. Han placerar sig ofta där andrabollar hamnar, han kommer rättvänd in i fickor mellan mittfält och försvar, och han tajmar sina löpningar in i straffområdet på ett sätt som gör honom svår att markera. Många av hans mål och avslut kommer just från dessa sena, smarta löpningar där han dyker upp i precis rätt ögonblick. Vill ni se några highlights runt honom så kan ni se det här på en Youtube-video.
I Tjeckiens landslag får han dessutom en roll som passar honom perfekt. Laget spelar med hög intensitet, mycket direkthet och en tydlig vilja att fylla boxen med flera spelare. Det gör att Šulc ofta hamnar i offensiva positioner där han kan kombinera, sticka in bakom backlinjen eller helt enkelt kliva fram och avsluta själv. En stor del av förklaringen är Patrick Schick. Försvarare lägger så mycket fokus på Schick att det öppnar upp ytor centralt för spelare som kommer bakifrån. Šulc är en av de som utnyttjar det bäst. Han väntar tills rätt ögonblick, smyger in mellan linjerna och dyker upp i ytor som motståndarna inte hinner täcka. Det ser ofta ut som att han har mer tid än andra, men det är bara för att han läser spelet snabbare.
Matchen mot Sydkorea ser ut att bli jämn och intensiv tillställning som det ofta kan bli i första matcherna. Korea spelar med hög energi, aggressiv press och mycket sidledsförflyttningar i försvarsspelet. Det är ett lag som kan vara svåra att bryta ner, men som samtidigt tenderar att lämna ytor centralt när de flyttar laget kollektivt. Just den typen av matchbild brukar passa Šulc. När Korea pressar högt och försöker vinna boll tidigt öppnas det luckor bakom deras mittfält, och det är exakt där Šulc brukar dyka upp. Han är inte beroende av att Tjeckien dominerar bollinnehavet – han är beroende av att hitta rätt yta vid rätt tidpunkt, och det gör han väldigt ofta.
Statistiskt sett är han dessutom en av de mest konsekvent av mittfältarna i både klubb- och landslagssammanhang. I ligaspelet snittar han 2.53 skott per 90 minuter och 1.03 skott på mål per 90 minuter. Det är siffror som placerar honom i kategorin goal-scoring midfielder, en spelartyp som alltid är intressant ur ett spelperspektiv. I landslaget är siffrorna nästan identiska: 2.33 skott per 90 minuter och 0.93 skott på mål per 90 minuter. Det visar att hans spelstil är stabil och inte beroende av motstånd eller matchtyp. Han skjuter ofta, han skjuter från bra ytor och han tvekar inte när han är rättvänd.
Det som gör honom extra farlig är hans snabbhet i avsluten. Så fort han får bollen i offensiv tredjedel söker han avslut, instick eller kombinationer. Han är inte en spelare som nöjer sig med att spela säkert i sidled. Han vill framåt, han vill skapa målchanser och han vill avsluta själv när läget finns. Det är också en av anledningarna till att tränare uppskattar honom så mycket: han jobbar hårt utan boll, pressar aggressivt och orkar hålla hög intensitet under hela matchen. Det gör att han ofta vinner tillbaka bollen högt och hamnar i lägen där avslut kommer naturligt antingen för honom eller för medspelarna som hängt med på omställningen.
När man väger samman spelstil, matchbild och statistik blir det tydligt att Šulc är en spelare som ofta kommer till avslut, och ofta träffar mål. Han behöver inte många chanser för att testa målvakten, och han behöver inte vara lagets stora stjärna som alla ska passa för att skapa målchanser. Han lever på sin egna rörelse, tajming och spelförståelse, och det är egenskaper som brukar ge flera målchanslägen över 90 minuter.
Därför landar jag i speltipset Pavel Šulc över 0.5 skott på mål till 2.15x. Ett spel som inte kräver att han dominerar matchen, bara att han gör det han nästan alltid gör: dyker upp i rätt yta, får bollen rättvänd och testar avslut. Med hans statistik, hans roll i laget och matchbilden som väntar mot Sydkorea finns det riktigt fin möjlighet för att detta spel ska hitta hem.
Fördelar man hans speltid på 90 min så spelade han 17.5 hela matcher i ligaspelet och sköt 44 skott, och 18 skott på mål, och gjorde 11 mål.
Spel: Pavel Silc ö0.5 SOT
Odds: 2.15x
Insats: 7/10 U
Spelstopp: Fredag 04.00
Liga: Fotbolls-VM
Bonus 100% 1000kr
Bolag: Unibet

Observera att Unibet också börjat med ”Powersub” som innebär att om spelaren blir utbytt så fortsätter spelet på den spelaren byter med. Blir även den spelaren utbytt av någon anledning så har man nästa spelare som kommer in.
Spelet lever alltså i hela matchen så länge Pavel inte får rött kort.
Lämna en kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.